Друк

Круглий стіл «Стан галузі будівельних матеріалів. Заходи щодо імпортозаміщення, покращення інвестиційного клімату шляхом розвитку державно-приватного партнерства» за участю Міністра А.М. Близнюка

on .

 

Імпортозаміщення будівельних матеріалів та виробів, підвищення енергоефективності житла, покращення інвестиційного клімату через розвиток державно-приватного партнерства, налагодження дієвого державного ринкового нагляду та контролю за якістю будматеріалів – стали предметом детального розгляду експертів Мінрегіону та безпосередніх виробників. Для цього було організовано круглий стіл «Стан галузі будівельних матеріалів: заходи щодо імпортозаміщення, покращення інвестиційного клімату шляхом розвитку державно-приватного партнерства», що відбувся 22 вересня.

Як зазначив, відкриваючи захід Міністр регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України Анатолій Близнюк, сьогодні спостерігається динаміка зростання експорту над імпортом. Хоча вже близько 80 відсотків уживаних будівельниками матеріалів виробляються в Україні, збереглася залежність від імпорту за деякими їх видами. Зокрема, по віконному склу, сантехнічних виробах та покрівельній черепиці. Є низка проблем промисловості будівельних матеріалів та будіндустрії, які до цього часу не знаходили свого вирішення.

В першу чергу – сировинний характер нашого експорту. Маючи до 40 відсотків світових запасів білої глини і каоліну ми її експортуємо, імпортуючи дорогу, і не завжди найкращої якості, сантехнічну кераміку та облицювальну плитку», – наголосив А.Близнюк. «Непокоїть якість будматеріалів, що продаються на нашому ринку. Так, за інформацією Української асоціації підприємств та організацій цементної промисловості «Укрцемент» близько 10 відсотків цементу – фальсифікат», – сказав Міністр.

На думку очільника Мінрегіону, є два можливих шляхи вирішення цих проблем. Перший ґрунтується на посиленні перевірок відповідності будівельних матеріалів та якості виконаних будівельних робіт з боку Державної архітектурно-будівельної інспекції. Другий полягає у створенні оптових ринків будівельних матеріалів по аналогії з ринками сільськогосподарської продукції. «Якщо ви, як виробники, будете ініціювати створення оптових ринків будівельних матеріалів, Міністерство готове всебічно вас підтримати», – звернувся до представників промисловості Анатолій Близнюк.

У рамках державно-приватного партнерства Мінрегіон сприяє наданню державної підтримки чотирьом інвестиційним проектам. Це реконструкція цементного виробництва з переведенням на сухий спосіб із впровадженням новітніх енергозберігаючих технологій, будівництво заводу з виробництва енергозберігаючого скла на площах Інституту електрозварювання імені Патона Національної академії наук України у Києві, розширення діючого виробництва оздоблювальних будівельних матеріалів і створення в Україні пултрузіонного виробництва композитних матеріалів, а також будівництво цементного заводу у Ленінському районі Криму на базі Краснопартизанського родовища вапняків потужністю 3 млн. тонн клінкеру в рік.

Міністр звернув увагу учасників на те, що Державна інноваційна фінансово-кредитна установа оголосила на своєму сайті прийом документів інвестиційних, інноваційних та інфраструктурних проектів розвитку для вивчення питання доцільності їх підтримки державою. Перелік необхідних документів для отримання державних гарантій позик, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 9 червня 2011 року №611.

За словами Міністра, перелічені напрямки діяльності, а також заходи з вирішення нагальних проблем галузі, будуть відображені у Загальнодержавній програмі розвитку виробництва будівельних матеріалів, виробів та конструкцій на 2012-2016 роки.

«Міністерство, як центральний орган виконавчої влади з формування та забезпечення реалізації політики в сфері будівництва і надалі буде розвивати нормативну базу. Орієнтир – підвищення вимог до експлуатаційних властивостей будівельних матеріалів, покращення інвестиційного клімату та розвиток державно-приватного партнерства. Спільною метою має бути не лише максимально повне забезпечення вітчизняного будівельного ринку матеріалами та виробами власного виробництва, але, наголошую, збільшення експорту вітчизняних будівельних матеріалів. Наше найперше завдання – зробити вітчизняні будматеріали дешевшими і кращими за імпортні!», – сказав Анатолій Близнюк.

У роботі круглого столу крім експертів Мінрегіону від центральних органів виконавчої влади взяли участь представники Мінекології, Державної геологічної служби та Державного агентства земельних ресурсів. Представники 6 профільних асоціацій та двадцяти провідних підприємств-виробників активно долучилися до фахової дискусії.

Для довідки: У 2010 році експорт будівельних матеріалів склав 8,2 млрд. грн., імпорт -6,2 млрд. грн., позитивне сальдо - 2,0 млрд. грн. За перше півріччя 2011 року вже експортовано будматеріалів на 6,2 млрд. грн. тоді як імпортовано було на 4,1 млрд. грн. Сальдо за перше півріччя 2011 року досягло показника всього минулого року.

Є стійка тенденція нарощування темпів будівництва нових заводів з використанням новітніх технологій та реконструкції існуючих виробництв. Так, введено в експлуатацію Харківський завод мінераловатної ізоляції, потужністю 500 тис. мЗ утеплювача на рік. Освоєне виробництво мінераловатної теплоізоляції на нових підприємствах. Внаслідок цього імпорт плитних волокнистих утеплювачів зменшився зі 100 до 40 відсотків. Потужності з виробництва ніздрюватих виробів за останні п'ять років зросли майже в 6 разів, що обумовило зменшення імпорту з Білорусії, Польщі, Туреччини. Власними потужностями України може забезпечити близько ЗО відсотків потреби будівельного комплексу у флоат-склі.

Прес-служба Мінрегіону

Всеукраїнська спілка виробників будматеріалів

03037, м. Київ, а/с 75, e-mail: info@ avbmv.com.ua, spilkavb@ gmail.com, тел. +38044 245-48-39